KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7819260
*
nr 781 9260
Gouache
Birger Birger Ericsson, 'Vår i trädgården', signerad, 1939, 48x63
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 oktober 2012
kl 19:30:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/9 15:29:49
1
Vinnande bud
1/10 19:06:44
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Gouache
nr 781 9260
Gouache
Birger Birger Ericsson, 'Vår i trädgården', signerad, 1939, 48x63
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 oktober 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/9 15:29:49 | 1 | Vinnande bud |
1/10 19:06:44 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34